Yeni Başlayanlar İçin Fornite Taktikleri V1

Oyunla ilgili silah bulmaktan, inşa etmeye, gizli kalmaktan, hayatta kalmaya aradığınız her şey burada!

fortnite rehberi fortnite hileleri

Oynayın ya da oynamayın, %99 ihtimalle Fortnite ismini duymuşsunuzdur. Fortnite deyim yerindeyse ortalığı kasıp kavuran rengarenk bir battle royale oyunu. Kaç kişi Fortnite oynuyor ki diyorsanız, şimdilik 145 milyon kişi ! Bu rehberimizle oyundan haberiniz şu ana kadar olmamışsa bile, oyuna en iyi sıralamalardan giriş yapabileceğiniz kesin! 

1. Nasıl Başlayacağınızı Bilin

Oyun başlarken öncelikle otobüste şöyle bi güzel sevdiğiniz cam kenarı yerinizi kapın. Yapılar size çok daha iyi loot verecektir ama kuytu köşelere atlamak başlangıçta size biraz daha nefes aldıracaktır. Oyuna en azından ısınana kadar daha az kalabalık yerlere gidip, elinize kendinizi savunacak bir şeyler alıp diğer kişilerin nerelere dalış yaptığını izleyebilirsiniz. İlk başta üçlemeniz şöyle olmalı.

 • Açık alana atla.
 • Bir silah bul.
 • Binaları yağmalamaya başla.

Bir başka başlangıç önerimiz ise otobüsümüzün son durağına kadar beklemek. Uçan otobüsümüzün son durağında bulunan uç noktalar, pek çok kişinin uğrak noktası olmuyor. En çok haritanın ortaları ve otobüs ilk yola çıktığı zaman atlayışlar gerçekleşiyor. İnsanlar gerçekten sabırsız olabiliyor. Sizler de olursunuz ama biraz oyuna ısındıktan sonra en azından.that great opening setup.

2. Sağlam Oyun Sağlam İnişten Geçer!

Otobüsten zıpladığınızda, aynı anda inseniz bile sizden çok daha sonra iniş yapan oyuncuları göreceksiniz. Ama nasıl yapıyorlar ki bunu? Örneğin eğer bir dağın tepesine doğru atlarsanız, bir gölün üzerine atlamanızdan çok daha yüksekte açılacaktır. Bunu göz önüne alırsanız rakiplerinizden önce cillop gibi sandıklara konabilirsiniz.

3. Neyin Ne Olduğunu Bilin

Sandıkları dinleyin. Evet gerçekten sandıkları dinleyin. Sihirli sandıklar siz onlara yaklaştıkça çıtı pıtı sesler çıkarıyorlar. Ve bu sandıklar en az 1 tane işe yarar eşya içeriyor. Belki de en iyi eşyaları içeriyordur? Genelde bu sandıklar tavan aralarında veya bodrum katlarında saklanıyorlar.

Çıkabilecek eşyalar 6 farklı renk seçeneğine sahip. Sıralamaları bilin ki, gidip mor eşyanız varken mavi aramaklar uğraşmayın.

 • Common (Yaygın) - Gri
 • Uncommon (Nadir) - Yeşil
 • Rare (Seyrek) - Mavi
 • Epic (Destansı) - Mor
 • Legendary (Efsanevi) - Altın

4. Elinizden Geldiği Kadar Siper Alın!

Göreceğiniz rengarenk, tatlı mı tatlı, çekici çimlerde dört nala koşmak yerine elinizden geldiğince siper alabileceğiniz alanlarda takılın. En azından oyunun başlarında. Sonradan zaten kendi siperinizi kendiniz oluşturacağınız için bu çok bir problem teşkil etmeyebilir.

Yine de oyun battle royale olduğu için, eninde sonunda açık alanda koşmak zorunda kalacaksınız zatnen. Bunun için de taşlar, ağaçlar ve hatta çalıları kullanmayı sakın unutmayın. Özellikle çalıların içine saklandığınızda düşmanlarınızın %80 i sizi görmüyor! Oran tamamen sallama olabilir ama gerçekten çalılara saklanmak, düşük canınız veya merminiz varsa düşmanınızın arkasından çıkmak için çok akıllıca bir hareket olacaktır. Yine de siz bilirsiniz tabii.

5. Sürekli Ama SÜREKLİ Etrafınızı Kontrol Edin

Daha önceden birilerinin iniş yaptığı bir alana giderseniz eğer gözlerinizi dört açmalısınız. Birilerinin bulunduğunuz yerden geçtiğini anlamanın yollarından birisi de yıkılmış binalardır. Birisi ganimetleri toplamayı geçin binayı bile götürmeye çalışmış demek olur bu! Ses kasmaya alışmanız gerekiyor. Müziğinizi kapatın ve oyun seslerine kulak verin. Birinin duvarları yıktığını veya yavaşça yaklaştığını duymak sizi bir adım öne geçirecektir.

6. Eşyalarınızı Kullanmayı Unutmayın

Sandıkları açarken veya düşmanları öldürüdükten sonra bir sürü şeyin etrafa saçıldığını göreceksiniz. Bu eşyalardan kimisi can barınızı kimisi zırh barınızı doldurmaya yarıyorlar. Bu eşyaları cepte taşımak çok mantıklı. Ama sonraya saklamayı abartmamak lazım. Sonuç olarak öldükten sonra bu eşyalar hiçbir işinize yaramıyor zaten. Sakladığınız bir zırh iksirini kullanmadığınız için son anda ölmeniz sizi pişman edecektir zaten.

Bir başka güzelinden fortnite önerisi ise şudur ki; kullanması ne kadar uzun sürüyorsa, kullandığınız eşya o kadar işlevseldir! Eşyaları kullanırken güzelinden bir yerlere saklanmanız gayet önem taşımaktadır.

Kullanabildiğiniz eşyaların size katacaklarının listesi ise şu şekilde;

 • Shield Potion: Maksimum 100'e kadar +50 zırh.
 • Small Shield Potion : Maksimum 50'e kadar +25 zırh.
 • Medkit: Tüm can barınızı doldurur.
 • Bandages : Maksimum 75'e kadar +15 can.
 • Slurp Juice: 25 saniye boyunca maksimum 100'e kadar her saniye +1 Can ve +1 Zırh
 • Chug Jug: Tüm can ve zırhınızı doldurur.

7. İzlerinizi Temizlemeyi Unutmayın

Allah aşkına kapıları kapatın. Kapısız köyden mi geldiniz arkadaş? Bu tartışmasız bir yeri araştırırken yapabileceğiniz en önemli hareketlerden biridir. Kapıları kapatırsanız hem arkadan size sinsice yaklaşma olanağını ortadan kaldırırsınız, hem de binaya başkası girdiğinde kapının açılma sesiyle bir adım öne geçmiş olursunuz. Resmen bir alarm gibi tıkır tıkır işleyen bir sistem ve tek yapmanız gereken de kapıları kapatmak! Ayrıca kapıları kapatırsanız sizden sonra gelecek kişi eşyaların toplanmadığını sanıp etrafı aramaya devam edecektir. Eee sonuçta battle royale oynuyoruz. Herkes sizin düşmanınız.

fortnite ile ilgili ipuçları fortnite bilgileri

8. Yükseklikleri Avantajınız Olarak Kullanın

Yüksekte olmak her 10 pozisyondan 9 unda size avantaj sağlayacaktır. (Evet denedik) Yani binaların tepesinde kamplamak yararınıza olacaktır. Sizi koruyacak bir duvarın olduğuna emin olduğunuz sürece sorun yok demektir. Kendiniz de kendi kulenizi inşa edebilirsiniz. Tepelere uzanan bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ama kuleniz ne kadar yükselirse, o kadar dikkat çekmiş olursunuz bunu da unutmayın.

9. Kendi Defansınızı Kendiniz İnşa Edin

Fortnite için yapmanız gerekenlerden bir diğeri de inşadır. İnşa oyunda gerçekten de önemli bir yer kaplıyor. Karşınıza birisi çıkınca seri seri bir şeyler inşa etmeyi refleks hâline getirseniz iyi edersiniz. Rakibinize karşı öreceğiniz duvar ve duvarlar sizi hayati tehlikelerden koruyacaktır ve bir sonraki adımınız için sizlere zaman kazandıracaktır. Belki kaçarsınız belki de dönüp savaşırsınız orası size kalmış.

fornite ile ilgili hayati bilgiler fortnite hileleri

10. Fırtınayı Avantajınız Olarak Kullanın

Fırtına, gaz, çember, alan. Hangi battle royale oyununu oynadıysanız, isimleri farklı olsa da bildiğiniz gibi hepsinin mantığı aynı. Belli bir süre için daralıyor ve dışında kalırsanız size zamanla ve boyutuyla oranla hasar veriyor. Sonunda da ölmenizi ya da alanın içine doğru kaçmanızı sağlıyor.

4 veya 5. safhada fırtınanın dışında kalmanıza pek imkan yok maalesef. Fırtınadan kaçan oyuncular eğer içinde kaldılar ise, hatrı sayılır bir hasar yemiş şekilde çemberin içine doğru koşuyor olacaklardır. Siz çemberin içinde kalırsanız, dışarıdan gelecek kişileri gözleyebilir ve onları gerçekten düşük canlarla yakalayabilirsiniz. Fırtınadan çıkan birisi hemen canını doldurmak için sığınacak alan arayacaktır ama siz de onun zaten bunu yapmasını istiyorsunuzdur. Yani gözlerinizi çemberin ucundan ayırmayın!

11. Oyunun Son Aşamasına Hazırlıklı Olun

Oyunda son çembere kadar ulaşabilirseniz, ufacık bir alanda hazırlıklı rakiplerle karşı karşıyasınız demek. Oyunun sonları genelde sabreden kazanır şeklinde ilerlemekte. Yani güzelce saklanabilen, kendini unutturabilen kişiler; rakiplerin hata yapmasını bekliyor ve ilk hatalarında onları gafil avlamaya çalışıyorlar. Eğer oyun içinde Slurp Juice bulabildiyseniz, bu aşamalar için gerçekten işe yarar bir seçenek olacaktır. Birisiyle çatışmaya girdiğinizde canınızı ve zırhınızı zamanla doldurarak sizi savaşa geri sokacaktır.

Rakiplerinizin inşa ettiği kuleleri, duvarları, her şeyi yıkmak sizlere avantaj sağlayacaktır. Uzun süre uğraştıkları kuleleri yıkmanız, onları açığa çıkardığı gibi korkmalarına da sebep olacaktır. 

fortnite bilgileri fornite hileleri fornite ile ilgili her şey

12. İzleyin ve Öğrenin

Fortnite oyunda öldüğünüz zaman, sizi öldüren kişiyi izleme fırsatına erişebiliyorsunuz. Sonra eğer o da ölürse onu öldüren kişiyi de izleyebiliyorsunzu ve bu böyle gidiyor. Ölür ölmez pata küte lobiye dön butonuna basıp hemen başka bir oyuna atlamak yerine, sizi öldüren kişiyi bir süre izleyip neler yaptığını takip edebilirsiniz. Canlı aksiyonda neler yapılabileceğine dair ip uçlarını da buradan elde edebilirsiniz elbette.

13. Çökebildiğiniz Kadar Çökün

Eğer ki Fortnite oyununda bilinen mekanlardan birine indiyseniz çok yüksek bir oranla yalnız değilsiniz demektir. Bunun için kapıları kapatmak gibi çökmek de gizli kalmanın en önemli yöntemlerinden birisi oluyor. Çökmeniz ve ilerlemeniz sizleri sessiz kılıyor. Biraz yavaş olsa da sessiz bir şekilde etrafta gezmeniz, rakibinizi gafii avlamak için büyük avantaj sağlayabiliyor.

fortnite bilgileri fortnite teknikleri fortnite videoları

14. Kulaklıkla Oynarsanız Avantaj Sağlarsınız

Fortnite'ın harika hazırlanmış ses düzeneğinden yararlanmanız için kulaklığa hatta mümkünse oyuncu kulaklığına ihtiyacınız olacak. Ayak sesleri, kapı sesleri(evet kapıya taktık kapılar önemli ! ) silah sesleri ve her türlü sesi önceden duymak ve tanımlamak için bu seslere aşina olmalısınız. Rakibinizi ondan önce görmek her battle royale oyununda olduğu gibi Fortnite da da ölümcül bir önem taşıyor. Bunun için kulaklıkla duyduğunuz her şeye tepki sürenizi arttırmaya ve doğru yolu bulmaya çalışmalısınız.

15. Ölü Oyuncuların Düşürdüğü Şeyler Tuzak Olabilir

Bazen durduk yerde önünüzde ölü bir oyuncu ve hemen yanında zibilyon tane yere düşmüş eşya görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki, bir kardeşimiz burada can vermiş. Ama neden eşyaları ortada? Bir çok sebebi olabilir aslında. Onu öldüren de ölmüş olabilir. Öldürenin eşyaları yerdeki arkadaştan çok daha iyi seviyededir. Ya da olası bir şekilde öldüren kişi, bu oyuncuyu öldürdüğü gibi sizin için de yakınlarda bir yerde pusmuş vaziyette bekliyordur.Gördüğünüz eşyalara balıklama atlamadan önce etrafınızı kolaçan etmeniz büyük önem taşıyor bizden söylemesi.

16. Yeni Hop Taşları Size Ekstra Hoplama Kazandırıyor

Fortnite Hop Rocks

Fortnite Sezon 4 süper kahramanlar ve meteor yağmurlarıyla dolu. Haritada bulunan kraterlerin birine giderseniz, orada parlayan mor taşlar göreceksiniz. İşte bunlar Hop Taşları. Bunların üstüne zıplayın ve kısa süreliğine de olsa (30 saniyecik) düşük yer çekimi özelliği ile daha yükseğe zıplayabilin. Kısa sürse de özellikle oyunun sonlarında çok eğlenceli olabiliyorlar.

Şimdilik Fornite başlangıç rehberimiz burada bitiyor. Ama V2 nin gelip gelmeyeceğini kim bilebilir ki?