Hayal Gücü Sınırlarımızı Zorlayan 10 Şehir İnşa Oyunu

1989 yılına geri gidelim. İlk şehir oluşturma oyununun çıktığı tarihe. Tabii ki de SimCİty'den bahsediyoruz. Bize adeta istediğimiz gibi yapılaşmaya olanak sağlayan harika bir yapımdı. Üzerinden 27 yıl geçti. Tabii ki de bu oyunlar geliştikçe gelişti. İlginç bir şekilde tycoon tarzı oyunlar diğer tarzlara göre biraz geride kaldı. Nedendir bilinmez. Ama yine de gayet başarılı yapımlar ortaya çıkmayı başardılar. Bunlardan 10 tanesini derledik.

10. Valhalla Hills

Bir grup viking, Valhalla'ya açılan dağların tepesinde hayatta kalmaya çalışıyor. Bu grup için yapılar yapıyor, yiyecek topluyor ve köyümüzü geliştirmeye çalışıyorz. Nors mitolojisine ilgi duyanlar için mükemmel seçim olan Valhalla Hills çok da fazla karmaşık olmayan yapısıyla oyuncuya yeterince zevk vermeyi başarıyor.

9. Planetbase

Planetbase'de oyuncular, verilen görevlere göre 4 farklı gezegende yerleşim kurmaya çalışıyor. 2015 yılında windows için piyasaya sürülen oyunda 29 farklı yapı, 5 farklı işçi sınıfı,3 farklı robot sınıfı bulunmakta. Oyun, 10 kilometre taşından oluşmakta. 

Karmaşık notlar alan ve kimileri tarafından beğenilmeyen oyunun kötü yönleri olarka oynayışın bayık olması ve yapay zekanın kötü olması sunuluyor. Yine de şehir kurmak adına eğlenceli ve değişik bir yapım olduğu söylenebilir.

8. Cities XL

2009 yılında Monte Cristo tarafından geliştirilen oyun gerçekten de şehir hayatını içeren bir oyun. Online oynama şansını da yer veren yapımda, başka oyuncularla alışverişte bulunarak en iyi şehri kurmaya çalışabiiyoruz. Pek ilgi görmeyen multiplayer aşaması yüzünden oyun 2010 yılında online kapılarını maalesef kapattı.

7. Banished

Genel olarak amacımızın ekonomiyi dengede tutmak ve halkınızı olabilecek en iyi şekilde çalıştırarak düzgün bir köy kurmak olan Banished, 2014 yılında Shining Rock Software tarafından oyunculara sunulmuştu. Karmaşık ama bir o kadar oynanabilir yapısı sayesinde iyi oylar alan oyun gerçekten de eğlenceli bir köy kurma simülasyonu.

6. Caesar IV

Ceaser IV, diğer Ceaser serilerine göre daha büyük bir şehir kurma oyunu. 2006 yılında piyasaya sürülen oyun, bazı crash ve lag problemlerine rağmen; tarihsel yapısı ve 3D grafikleriyle güzel bir oynayış sunmayı başarmıştı.

 

5. Tropico 5

Tropico 5, serinin ilk Co op multiplayer içeren oyunu olmuştu. 4 kişiye kadar online oynama şansı veren oyunda şehir veya ada'lar kurmamıza izin veriliyordu. Co op platformda diğer oyuncularla alışverişe ve diplomatik ilişkilere girebiliyoduk. Güzel yapısıyla iyi notlar alan oyun, monoton oynanış tarzı yüzünden ise kötü yorumlar da almıştı.

 

4. The Settlers 7: Paths to a Kingdom

The Settlers serisinin 7. oyunu Paths to a Kingdom, şehir kurma bazlı bir stratejik yapım. Blue Byte Software tarafından geliştirilen oyun Ubisoft tarafından piyasaya sürülmüştü. Campaign ve Skirmish oyun modları bulunan oyunda galibiyete ulaşmak gerçekten de kolay olmuyordu. Genel oalrak her şeyi sizin yapmanız gereken oyunda şehrinizi ayakta tutmak güç. Genel olarak güzel yorumlar alan oyun, zor oynanışı yüzünden biraz eleştirilmişti.

3. Anno 2070

Anno 2070, ekonomik bir şehir geliştirme oyunu olark karşımıza 2011 yılında çıkmıştı.  Global ısınma yüzünden okyanus altında kalan şehirler ve adalar oluşturabildiğimiz oyunda 3 mod bulunuyordu. Tycoon eco ve tech modları bulunan oyunda tek seferlik özel görevleri yerine getirmeye çalışyıorduk.

2. SimCity 4

SimCity 4, serinin dördüncü oyunu ve 3D grafikler kullanan ikinci oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Tanrı Modu, Başkan modu ve benim sim'im modu olarak 3 modun bulunduğu oyunu öğrenmek ve akıcı bir şekilde oynamak biraz zorlayıcı. Genel olarak güzel notlar ve yorumlar alan oyun 2003 yılının en çok satan 10 oyunu arasına girmeyi abşarmıştı.

1. Cities: Skylines

2015 yılında piyasaya çıkan Cities:Skyline, gerçekten de şehir yapma oyunlarının kralı denilebilir. Oyuncular kendi şehirlerini oluşturup tüm kontrolü eline alabiliyor. Amacımızın her alanda dengeyi sağlamak olduğu oyunda şehir sakinlerin sosyal, ekonomik ve duygusal yönlerine kadar haberdar olabiliyoruz. 24 saatte 250.000 kopya satışına ulaşan oyun, kritiklere göre en iyi şehir simülasyon oyunu olarak gözüküyor.