Gelmiş Geçmiş En İyi Yapay Zekaya Sahip 7 Özgün Oyun Karakteri

oyun yapay zeka karakterleri en iyi karakterler

Oyunlarda karşımıza çıkan NPC (Oynanmayan Karakterler) ,gittikçe zeki olmaya başladılar. Oyunların senaryoları ve gidişatlarında büyük rol oynayan NPC karakterleri, önemli bir anlam ifade ediyorlar. Hatta bazıları artık sanki yapay zeka değil de gerçek bir bireymiş gibi hissettirmeyi bizlere başarıyorlar. Oyunlardaki en iyi yapay zekaya sahip 8 karakteri sizler için derledik.

Left 4 Dead 2
oyun yapay zeka karakterleri en iyi karakterler

Left 4 Dead 2 oyunundaki yapay zeka direktörü, oyuncuların takip edilmesi ve ilerleyen seviyelerde oyuncunun tarzına göre hareket eden bir yapay zeka tasarlamak istemiş. Oyunda, dönüşmüş düşmanların spawn noktaları da farklılık gösterebiliyordu ve yapacağınız hatalar üzerinize düşman ordusu çekmenize yol açıyordu. Tüm bunları dikkate alırsak her oyuncu için spesifik bir yapay zeka yaratmak ve kontrolünü sağlamak, oyunun büyük bir başarısı olmuştur.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

en iyi yapay zekalar

S.T.A.L.K.E.R Shadow of Chernobyl'de NPC bolluğu ve karmaşıklığı açısından bilinen bir diğer oyun. Oyundaki atmosfer, nükleer patlamanın ardından kalanları içeren bir dünyaya sahip olmasına rağmen ne kadar yaşayan bir çevreye sahip olduğunu gösteriyordu. Kendi alanlarını savunan, etraftaki ganimetleri toplayan ve keşfeden NPC ler aynı zamanda hikayede de büyük etkiye sahiplerdi.

Destiny

destiny yapay zeka

Yaşayan bir çevreye sahip bir başka yapım da kesinlikle Destiny'dir. Bungie'nin oluşturduğu bir çok diğer oyun gibi Destiny'de, yapay zeka konusunda diğer oyunlardan farklı bir gelişmişlik ortaya koyuyor. Oynadıkça gelişen yapay zeka, oyun ilerledikçe güçleniyor, akıllanıyor ve adeta evrim geçiriyor.

Grand Theft Auto Serisi
grand theft auto yapay zeka gta yapay zeka

Oyuncular her zaman GTA'da bulunan polislerin ne kadar akıllı olduğundan şikayetçi olurlar. Polisler adeta sizin nerede olduğunuzu nokta atışı bilecek bir altıncı hisse sahiptirler. Özellikle Grand Theft Auto 5 oyununda, polisten kaçmak adeta işkence hâline gelmiştir.

Sadece polis değil tabii ki de GTA da fazlasıyla yaşayan ve inanılmaz gerçekçi bir çevreye sahiptir. Yaşayan bir şehir ve insanları, sizden bağımsız hareketleri ve yaşadıklarını hissettirdikleri o anlar. Rockstar bu konuda her zaman iyi olmuştur.

Alien: Isolation

Neredeyse tahmin edilmeyi imkansız kılan mükemmel bir yapay zeka örneği daha. Alien isolation dan bahsediyoruz tabii ki de. Her an her yerden çıkabilecek ve nereden çıkacağını da çok çok iyi bilen bir yapay zeka. Kedi-fare oyununu nasıl oynayacağını bilen bir yapay zeka. İşin en güzel tarafı ise belli bir temaya bağlı kalmayıp, oyuncunun oyun tarzına göre hamleler yapması ve olayı daha da çekici yapması oluyor. En ufak bir seste karşımıza fırlayabilecek yetenekte olan The Xenomorph, bize her an gerilimi yaşatabiliyor.

The Last of Us
the last of us yapay zeka last of us yapay zeka

The Last of Us'da bulunan düşman NPC'lerin zekası adeta çığır açmışlardı diyebiliriz. Bir oyunda bulabileceklerinizin en iyileri olan Last of Us Npcleri, son derece zeki ve doğal hareketlere sahip NPC ler. Bir oyuncunun yapabileceği her hareketi yapma yeteneği olan NPC ler, onlarla başa çıkmanızı aşırı zor kılıyorlar. Ama buna rağmen korkmanıza gerek yok çünkü yanınızda oyun tarihindeki en iyi yardımcı karakterlerden biri olan Ellie vardı. Adeta bir arkadaşınızla co op oynuyormuş hissi veren Ellie, sizi koruyup kolluyor ve her türlü yardımınıza koşuyordu.

Bioshock Infinite

bioshock yapay zeka bioshock infinite yapay zeka

Elizabeth, tam olarak yaşayan ve bağımsız bir NPC. Hikaye içerisinde defalarca kez ben buradayım diyen, daima yardımınıza koşan biricik Elizabeth'de en iyi NPC ler arasında tabii ki de. Booker'ın her ihtiyacı olduğunda ona destek veren, konuşmalarıyla sizi oyunda tutan ve düşmanları alt etmenize yardım eden Bioshock Infinite dünyasının harika karakteri Elizabeth, NPC konusunda oyunlarda neler yapılabileceğinin bir başka örneği olmuştu.