Bilim İnsanı Coşkun Kocabaş Kızılötesi Kameraları Kandırabilen Termal Kamuflaj Geliştirdi

Bilim insanı Prof. Coşkun Kocabaş; ince, esnek ve hafif bir film ile kızılötesi kameraları kandıracak bir kamuflaj geliştirmeyi başardı. Kızılötesi kameralara göre sıcak gözüken cisimler soğuk, soğuk cisimler ise sıcak gözükebiliyor.

Coşkun Kocabaş bu özellik için mürekkep balığının renk değiştirme özelliğinden ilham alındığını söylüyor.

Bu yaklaşım, filmin özelliklerini değiştirmek için elektriğin kullanılmasını gerektiriyor, böylece elektromanyetik radyasyonu emen ve yansıtan bir “kara cisim” gibi hareket etmekten, onu yansıtmayan, radyasyonu yansıtan bir (metale benzeyen metal ama emici ya da yaymakta iyi olmayan) bir metal gibi oluyor.

coşkun kocabaş kızılötesi kamuflaj

Kocabaş, bu filmin birden çok amaçla kullanabileceğini söylüyor. Kamuflaj olarak kullanılması dışında, uyduların radyatörlerine de uygulamanın; güneşle karşı karşıya kalındığında sıcağı yansıtmaması ve  bu ısıyı uzay boşluğunda yaymaması gibi amaçlarla kullanabileceğini de belirtiyor.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinde ki meslektaşlarıyla birlitke yazdığı Nano Letters adlı günlükte, maddeyi oluştururken naylon, altın, yüklü moleküller ve çoklu grafen katmanlarından oluşan bir sıvı içinde ıslatılmış polietilen kullanıldığı belirtiliyor.

Prof. Coşkun Kocabaş'ı tebrik ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını temenni ediyoruz.